Pod Zvonařkou 12

STANOVY BDPZ12

Stanovy Bytového družstva Pod Zvonařkou 12

 

 

I. Základní pojmy

Článek 1.

Základní ustanovení

 

1. Bytové družstvo Pod Zvonařkou 12 (dále jen družstvo) je společenstvím neuzavřeného počtu osob, založeným za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů.

 

2. Družstvo je právnickou osobou. Za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem.

 

3. Družstvo bylo založeno ustavující schůzi některých členů Bytového družstva Praha 2 (dále jen BD-P2), kteří se rozhodli zřídit družstvo. Družstvo vzniklo zápisem do obchodního rejstříku dne 30.8.1994. Družstvo je zapsáno do obchodního rejstříku, který vede Městský soud v Praze v oddíle Dr., vložka č. 1433. Družstvo je jedním z právních nástupců Bytového družstva Praha 2.

 

4. Družstvo se zřizuje na dobu neurčitou.

 

Článek 2.

 

Obchodní firma a sídlo družstva

 

1. Firma přijala název: Bytové družstvo Pod Zvonařkou 12 (dále též družstvo). Družstvo může používat zkrácené jméno BD-PZ12.

 

2. Sídlem družstva je Praha 2, Pod Zvonařkou 2202/12, 12000.

 

Článek 3.

 

Předmět činnosti

 

Předmětem činnosti družstva je vlastnictví a provoz domů a ostatních nemovitostí, bytových a nebytových prostorů a objektů družstva a zajišťování základních služeb spojených s jejich užíváním a pronájmem v míře nezbytné ke splnění účelu družstva. Tím se rozumí zejména:

 

a) zajišťování údržby, oprava rekonstrukce bytových a nebytových objektů,

 

b) zajišťování plnění spojených s bydlením,

 

c) přidělování uvolněných bytů,

 

d) uzavírání nájemních smluv k bytům a nebytovým prostorám.

 

Článek 4.

 

Zapisovaný základní kapitál družstva

 

1. Zapisovaný základní kapitál družstva činí 50.000 Kč a je částí základního kapitálu družstva tvořeného souhrnem členských vkladů, k jehož splacení se zavázali členové družstva.

 

 

Článek 5.

 

Základní členský vklad

 

1. Výše základního členského vkladu je 4 200,- Kč. Základní členský vklad je splatný do tří let od vzniku družstva, případně od vzniku členství.

 

2. Noví členové musí zaplatit vstupní vklad před rozhodnutím družstva o přijetí za člena.

 

3. Člen podle svého uvážení může kdykoli složit další členský vklad.

 

4. Dále je člen povinen uhradit zápisné ve výši Kč 1000,- Kč. Zápisné je nevratné a netvoří majetkovou účast člena na majetku družstva. Zápisné je vratné v případě nepřijetí za člena a je splatné spolu s přihláškou.

 

5. Členové neručí za závazky družstva. Na základě rozhodnutí členské schůze však mají členové vůči družstvu uhrazovací povinnost ke krytí ztrát družstva, a to až do výše 4.200 Kč.

 

 

Článek 6

 

Majetková účast člena.

 

1. Majetkovou účast člena družstva tvoří základní členský vklad a další členský vklad, ke kterému se členové družstva zavázali. Další členský vklad je splatný ve výši a lhůtách podle usnesení členské schůze.

 

2. Základní členský vklad a další členský vklad tvoří dohromady členský vklad (členský podíl). Členský podíl představuje majetkovou účast člena na majetku družstva a na činnosti podle stanov. Výše a splácení členského podílu je evidována.

 

 

 

II. Vznik a zánik členství

 

Článek 7

 

Vznik členství.

 

1. Členem družstva může být pouze fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR, která má nebo na základě dohody získá nájemní vztah k bytu, k němuž družstvo vykonává právo vlastníka, převodem bytu z vlastnictví družstva do vlastnictví člena družstva nezaniká členství člena družstva v družstvu samém. Členem družstva zůstává též vlastník bytu či nebytového prostoru, který si byt či nebytový prostor převedl do svého osobního vlastnictví.

 

 

2. Členství v družstvu vzniká:

 

a) dnem zápisu družstva do obchodního rejstříku zakládajícím členům.

b) Převodem členských práv.

c) Přechodem členských práv dědictvím po zemřelém členu.

d) Osobě, jejíž přijetí schválila členská schůze, pokud se tato osoba zavázala splatit základní členský vklad, splatí vstupní vklad a splní případné další podmínky stanovené členskou schůzí.

 

3. Jiným způsobem, než uvedeným v těchto stanovách nebo nařízeným zákonem nemůže členství vzniknout.

 

4. Dojde-li k přechodu nebo převodu členství, považuje se za den vzniku členství den vzniku členství nejstaršího předchůdce.

 

5. Členy družstva mohou být jednotlivci nebo manželé jako společní členové družstva za podmínek stanovených občanským zákoníkem. Nároky ze společného nebo individuálního členství v Lidovém bytovém družstvu v Praze či BD-P2 podle 703/2,704/2, 705/2 a 707/2 občanského zákoníku zůstávají zachovány. Společní členové mají jeden hlas a členský podíl jako jeden individuální člen.

 

Článek 8

 

Společné členství manželů.

 

1. Vznikne-li jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu i společné členství manželů v družstvu, společné členství vznikne také při převodu - členství na jednoho z manželů. Společné členství manželů nevznikne, bylo-li společné jmění manželů za trvání manželství zrušeno anebo tehdy, jestliže manželé spolu trvale nežijí.

 

2. Ze společného členství jsou členové oprávněni a povinni společně a nerozdílně. Společní členové mají při hlasování jeden hlas.

 

Článek 9

 

Splynutí a přeměna členství.

 

K přeměně členství dochází v těchto případech:

 

a) společné členství manželů se mění na samostatné členství jednoho z bývalých manželů nebo na samostatné členství každého z nich v případě uvedeném v článku 8, odst. 1.

b) Samostatné členství jednoho z manželů, společných nájemců družstevního bytu se výměnou DB mění na společné členství manželů.

c) Samostatné členství nájemníka DB se převodem členských práva povinností na jednoho z manželů za trvání manželství mění na společné členství manželů.

 

Splynutí členství

 

1. Jestliže člen získá v témž družstvu další členství, např. z důvodu dědění, převodem členských práv a povinností, sloučením družstev a převodu části majetku, vyzve družstvo člena, aby provedl některou z dispozic s členstvím podle zákona a stanov. Jestliže člen nevykoná tuto dispozici do 3 měsíců od výzvy družstva, splyne takto získané členství s členstvím původním v členství jediné.

 

2. Z důvodů uvedených v odst. 1 splynou navzájem i společná členství manželů. Vznikem společného členství manželů nesplyne to samostatné členství kteréhokoli z nich, které se nepřeměnilo na jejich společné členství.

 

3. Při splynutí členství podle odst. 1,2 platí délka nejstaršího členství. Členská práva a povinnosti z takto splynutého členství zůstávají členovi zachovány.

 

Článek 10

 

Zánik členství.

 

1. Členství v družstvu zaniká:

 

a) písemnou dohodou mezi členem a družstvem,

b) vystoupením z družstva k nejbližšímu 1.1. nebo 1.7. následujícímu po podání oznámení o vystoupení,

c) vyloučením na základě rozhodnutí členské schůze z důvodů, že člen ani po marné výzvě neplatí řádně stanovené nájemné nebo úhrady za služby spojené s užíváním bytu nebo nebytových prostor a zálohy na ně po dobu delší než tři měsíce nebo neplní jiné povinnosti člena družstva podle těchto stanov či rozhodnutí představenstva nebo byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin, kterým družstvu nebo spoluuživatelům domu vznikla újma.

d) převodem členských práv,

e) pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností,

f) vydáním exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po právní moci usnesení o nařízení exekuce nebo zánikem družstva,

g) smrtí člena, pokud nepřešlo na dědice,

h) dalším prodejem již do vlastnictví člena družstva převedeného bytu či nebytového prostoru, nedojde-li zároveň s tímto prodejem k převodu podílu na nového nabyvatele.

i) zánikem družstva.

 

2. Zanikne-li členství za trvání družstva, aniž by bylo převedeno nebo přešlo na jiného, má bývalý člen nárok na vypořádací podíl. Vypořádacím podílem bývalého člena je částka rovná jím splaceného členského podílu do tohoto družstva

 

3. Vypořádací podíl je splatný až po vyklizení bytu, je-li bývalý člen povinen jej vyklidit. Přejde-li vlastnictví bytu na třetí osobu, přechází na ni i právo družstva zadržovat vypořádací podíl. V ostatních případech vzniká nárok na výplatu vypořádacího podílu uplynutím 3 měsíců po schválení řádné účetní závěrky za rok, ve kterém členství zaniklo.

 

4. Při vyplácení vypořádacího podílu má družstvo právo na započtení splatných pohledávek vůči bývalému členovi.

 

5. Zánikem členství v důsledku převodu práva povinností spojených s členstvím anebo výměny bytu nevzniká dosavadnímu členovi vůči družstvu nárok na vypořádací podíl. Vzájemné nároky si účastníci převodu nebo výměny vypořádají mezi sebou.

 

Článek 11

 

Práva členů družstva.

 

1. Člen družstva má vedle práv nájemce nebo vlastníka bytu či nebytového prostoru, jak jsou stanovena občanským zákoníkem a dalšími právními předpisy, zejména právo:

 

a) zúčastnit se osobně nebo v zastoupení jednání a rozhodování členské schůze,

b) být volen do družstevních orgánů, pokud má plnou právní způsobilost,

c) obracet se s podněty, připomínkami a stížnostmi na orgány družstva a být písemně informován o výsledku jejich vyřízení do třiceti dnů od jejich podání,

d) být přítomen jednání představenstva, projednává-li se záležitost, na níž má právní zájem,

e) seznamovat se s předpisy družstva a zápisy jednání všech orgánů, opatřovat si z nich kopie a výpisy sám nebo prostřednictvím družstva za úhradu nezbytných, účelně vynaložených nákladů,

f) na souhlas s převodem nájmu bytu spolu s převodem členských práv a povinností a na souhlas s podnájmem bytu podle občanského zákoníku s výjimkou případů, kdy má družstvo pohledávky vůči členovi.

 

Článek 12

 

Povinnosti členů družstva.

 

1. Člen družstva má vedle povinností nájemce nebo vlastníka bytu či nebytového prostoru, jak jsou stanoveny občanským zákoníkem a dalšími právními předpisy, zejména povinnost:

 

a) dodržovat stanovy družstva,

b) dodržovat usnesení členské schůze a jiných orgánů družstva,

c) podílet se na úhradě ztráty družstva,

d) chránit jím užívaný majetek družstva, dodržovat předpisy družstva a ustanovení nájemní smlouvy,

e) nepoškozovat majetek a zájmy družstva zejména neoprávněným obsazováním a užíváním bytu či společných prostor bez předchozího souhlasu družstva, dodržovat domovní řád a jiné interní řády družstva, řádně užívat byt či nebytový prostor, na který má nájemní smlouvu, a společné prostory,

f) upozorňovat na vzniklé závady na spravovaném majetku orgány družstva, jakož i na chování a činnost poškozující družstevní majetek, a podle svých možností působit proti jejich šíření,

g) oznamovat včas orgánům družstva změny, týkající se člena a příslušníků jeho domácnosti a dalších osob, které se v bytě nebo nebytovém prostoru zdržují delší dobu a jež jsou důležité pro vedení evidence členů a majetku družstva a placení za služby spojené s bydlením nebo užíváním,

h) umožnit pověřeným zástupcům družstva zjištění technického stavu bytu nebo nebytového prostoru,

i) platit úhrady za služby spojené s bydlením nebo užíváním a zálohy na ně a zálohy na fond oprava poplatek na správu bytu či nebytového prostoru podle rozhodnutí členské schůze.

 

Článek 13

 

Nájemní smlouvy.

 

1. S každým nájemcem družstevního bytu uzavře družstvo nájemní smlouvu o užívání bytu (nebytových prostor).

 

2. Nájemní smlouva členů družstva bude kromě obligatorních náležitostí podle hlavy sedmé občanského zákoníku obsahovat i placení dalších plateb a poplatků souvisejících s nájmem bytu (nebytového prostoru), službami, správou a opravami domu atd.

 

3. Nové nájemní smlouvy budou uzavřeny do 6 měsíců ode dne, kdy se družstvo stane vlastníkem domu na základě kupní smlouvy. To platí i v případě, že dojde ke vzniku členství za trvání družstva u nových členů.

 

 

III. Orgány družstva a jejich kompetence

 

Článek 14

 

Orgány družstva.

 

1. Orgány družstva jsou: členská schůze, představenstvo a kontrolní komise. Členové orgánů družstva jsou voleni členskou schůzí.

 

2. Volební období členů představenstva a kontrolní komise jsou 3 roky.

 

3. Orgány družstva jsou usnášeníschopné, jsou-li přítomni členové s nadpoloviční většinou všech hlasů členů orgánu.

 

4. K platnosti rozhodnutí orgánu družstva je třeba souhlasu členů s nadpoloviční většinou všech hlasů přítomných členů orgánu, pokud stanovy nestanoví jinak.

 

Článek 15

 

Členská schůze.

 

1. Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze. Představenstvo družstva je povinno svolat členskou schůzi

 

a) nejméně jedenkrát za rok, vždy však do jednoho měsíce po sestavení řádné účetní uzávěrky. Členská schůze je usnášeníschopná, účastní-li se jí nadpoloviční většina členů družstva.

 

b) požádá-li o to písemně 1/3 členů družstva nebo kontrolní komise.

 

2. Členská schůze se svolává zveřejněním vývěskou o jejím svolání v domě a písemným oznámením, které je adresováno všem členům družstva alespoň 7 dnů předem.

 

3. Do výhradní pravomoci členské schůze patří zejména:

 

a) volit a odvolávat členy představenstva

b) schvalovat:

 

stanovy družstva a jejich změny, pravidla pro uzavírání nájemních smluv,

provozní, domovní a další řády nezbytné pro provoz domu a družstva jako celku, zásady pro odměňování pracovníků družstva,

roční účetní uzávěrku,

rozpočet družstva,

závazky družstva, které budou platit za dobu delší než 1 rok od jejich uzavření,

roční vyúčtování zálohových plateb za služby spojené s užíváním bytu a nebytových prostor.

 

c) rozhodovat

výši zapisovaného základního kapitálu

stížnostech členů na rozhodnutí představenstva,

rozdělení a užití zisku, popřípadě o způsobu úhrady ztráty,

základních otázkách koncepce rozvoje družstva,

rozdělení, sloučení, splynutí a zrušení družstva,

prodeji nebo předkupním právu nemovitostí,

zřízení zástavních nebo věcných práv k nemovitostem družstva,

nájmech nebytových prostor, bytů a ostatních částí nemovitostí družstva s výjimkou změny nájmů bytů spojených s výměnou bytu nebo převodem nájmu,

stavebních úpravách vyžadujících stavební povolení,

změně účelu užívání stavby nebo její části,

rozhodovat o všech dalších věcech, které si vyhradí svým usnesením,

 

d) stanovit

odměny členům orgánů družstva,

výši poplatků za úkony spojené s evidencí a změnou členských práv a povinností.

 

4. Hlasování

 

Při hlasování má každý člen jeden hlas. O způsobu hlasování rozhoduje členská schůze.

 

5. Člena nebo několik členů může na členské schůzi zastupovat zletilý člen způsobilý k právním úkonům, kterého k tomu člen písemně zmocní. Při hlasování má každý svůj hlas a tolik hlasů, kolik mají jím zastoupení členové.

 

6. O každé členské schůzi se pořizuje zápis s obsahem podle § 241 obchodního zákoníku.

 

7. Členská schůze plní povinnosti kontrolní komise stanovené zákonem.

 

8. K platnosti usnesení členské schůze je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů. K rozhodnutím o založení družstva, přijetí a vyloučení člena, změny stanov, zániku, sloučení či rozdělení družstva, zvýšení či snížení zapisovaného základního kapitálu je třeba dvoutřetinové většiny hlasů všech členů.

 

9. Na rozhodování o vyloučení člena družstva (nájemce bytu) z důvodů jiných než  dlouhodobého neplacení řádně stanovených úhrad spojených s užíváním bytu nebo nebytových prostor, se nemohou podílet ti členové družstva, kterým byl byt již převeden do vlastnictví.

 

Článek 16

 

Představenstvo.

 

1. Představenstvo je statutárním orgánem družstva.

 

2. Představenstvo má tři členy a schází se podle potřeby. Je svoláváno písemně předsedou nebo jím pověřeným členem představenstva, pokud představenstvo nerozhodne o jiném způsobu svolávání.

 

3. Představenstvo družstva je statutárním orgánem družstva.

 

4. Představenstvo volí ze svého středu předsedu a místopředsedu družstva, pokud tyto nezvolí přímo členská schůze.

 

5. Představenstvo rozhoduje o všech otázkách, pokud nejsou vyhrazeny členské schůzi.

 

6. V případě odstoupení člena představenstva nastupuje na jeho místo náhradník podle pořadí.

 

7. Náhradník má právo zúčastnit se schůze představenstva. Pokud není přítomen člen představenstva na jednání představenstva, má právo hlasovat za nepřítomného náhradník, a to v pořadí, jak byli náhradníci zvolení.

 

8. Za představenstvo jedná navenek předseda nebo místopředseda Je-li pro právní úkon, který činí představenstvo, předepsána písemná forma, je třeba, aby ke jménu družstva připojil svůj podpis předseda nebo místopředseda a jeden další člen představenstva.

 

Článek 17

 

Zákaz konkurence a odpovědnost členů orgánů za škodu.

 

1. Členové představenstva družstva nesmějí být podnikateli ani členy statutárních orgánů a dozorčích orgánů právnických osob s obdobným předmětem činnosti.

 

2. Nároky družstva z odpovědnosti členů orgánů družstva za škodu uplatňuje členská schůze.

 

 

IV. Hospodaření družstva

 

Článek 18

 

Fondy družstva.

 

1. Družstvo vytváří tyto fondy:

 

a) základní kapitál

b) nedělitelný fond

c) dlouhodobá záloha na opravy a investice.

 

2. Družstvo může zřídit i další fondy na základě usnesení členské schůze.

 

3. Způsob tvorby a použití fondů a dlouhodobé zálohy je upraven usnesením příslušného orgánu družstva.

 

 

Článek 19

 

Základní kapitál družstva.

 

1. Základní kapitál družstva tvoří souhrn členských vkladů, k jehož splacení se členové zavázali.

 

2. Základní kapitál družstva zapisovaného do obchodního rejstříku činí 50.000 Kč.

 

3. Družstvo hospodaří podle rozpočtu, který nesmí být překročen, pokud zvýšeni není kryto již zinkasovaným zvýšením příjmů. Veškeré náklady na svou činnost hradí družstvo ze svých fondů, příjmů ze své činnosti, příspěvků členů, případně dalších zdrojů.

 

4. Zřízení dalších fondů a způsob hospodaření s nimi stanoví členská schůze.

 

5. Zisk družstva se rozdělí mezi členy - nájemce bytů v poměru velikosti užitné plochy bytů jednotlivých členů k velikosti užitné plochy všech bytů v družstvu.

 

6. Každý člen ručí za ztrátu družstva do výše základního členského vkladu v kalendářním roce. Za likvidační schodek ručí každý člen do výše základního členského vkladu. O způsobu úhrady případné ztráty družstva rozhoduje členská schůze.

 

7. K přijetí půjček nebo úvěrů v celkové částce vyšší než 10.000 Kč je třeba souhlasu členské schůze.

 

8. V případě likvidace se členům vyplatí splacená část jejich členského vkladu. Zbytek likvidačního zůstatku se rozdělí mezi členy, jejichž členství ke dni zrušení družstva trvalo alespoň jeden rok. Neurčují-li stanovy jinak, rozdělí se zbytek likvidačního zůstatku mezi tyto členy podle rozsahu, v jakém se podílejí na základním kapitálu družstva.

Článek 20

 

Nedělitelný fond.

 

1. Družstvo zřizuje nedělitelný fond, který činí ke dni vzniku družstva 5.000 Kč a každoročně bude po účetní závěrce doplňován o deset procent čistého zisku až do dosažení částky 25.000 Kč. Fond lze použít na úhradu ztráty družstva nebo na úhradu nákladů na likvidaci družstva.

 

2. Nedělitelný fond se nesmí použít za dobu trvání družstva k rozdělení mezi členy, ani se k němu nepřihlíží při výpočtu vypořádacího podílu člena. Tento fond lze použít jen ke krytí ztrát družstva.

 

Článek 21

 

Dlouhodobá záloha na opravy a dodatečné investice.

 

1. Dlouhodobá záloha se tvoří pravidelnými a mimořádnými - jednorázovými příspěvky z nájemného.

 

2. Dlouhodobá záloha se používá na financování oprav, údržby a dalších provozních nákladů a na financování investičních výdajů.

 

Článek 22

 

Vedení účetnictví a účetní závěrka.

 

1. Za hospodaření družstva odpovídá představenstvo družstva, které založí a vede účet u peněžního ústavu.

 

2. Družstvo vede podvojné účetnictví v souladu s příslušnými právními předpisy.

 

3. Družstvo je povinno sestavit za každé období řádnou účetní závěrku.

 

4. Spolu s řádnou účetní závěrkou navrhne představenstvo členské schůzi ke schválení i způsob rozdělení a užití zisku, případně způsob úhrady ztráty.

 

 

 

 

 

 

V. Společná ustanovení

 

Článek 23

 

1. Rozhodnutí týkající se jednotlivých členů družstva jim musí být doručeno nebo oznámeno. Doručení doporučeným dopisem nebo do vlastních rukou je nezbytné v případech stanovených zákonem, těmito stanovami či rozhodnutím členské schůze.

 

2. Lhůta k podání odvolání činí 15 dnů od doručení rozhodnutí a počíná běžet dnem následujícím po dní doručení rozhodnutí.

 

3. O odvolání proti rozhodnutí představenstva rozhoduje členská schůze. Tím není dotčena možnost soudní ochrany. O odvolání může představenstvo rozhodnout usnesením samo, jestliže odvolání v plném rozsahu vyhoví.

 

 

VI. Závěrečná ustanovení

 

Článek 24

 

1. Právní vztahy neupravené těmito stanovami se řídí obchodním, příp. občanským zákoníkem.

 

2. Tyto stanovy byly přijaty usnesením členské schůze, konané dne………...2010 a nahrazují původní stanovy družstva.

 

 

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Leave a comment

(required)

Zatím žádné trackbacky